89 kişiye mezar olmuştu: “Yeniden yapılsın” önerisi

Yenişehir ilçesinde kentin birinci alışveriş merkezi olarak 1999 yılında hizmete giren Galeria Sitesi’nin dört katı alışveriş merkezi öteki sekiz katı da 128 daireli ömür alanı olarak kullanılıyordu. Zelzelede bir bloğu çöken sitenin başka üç bloğu da denetimli olarak yıkılmıştı. Ekaz kaldırma çalışmaları savcılığın yapacağı yer etüdü incelemesi nedeniyle durduruldu. İncelemenin akabinde enkaz kaldırmanın süreceği öğrenildi.

Mülk sahipleri de enkaz kaldırılınca alana park yapılacağı savları üzerine tıpkı yere yine bina yapılması için Galeria Mülk Sahipleri Platformu’nu kurarken, Dicle Üniversitesi Maden Mühendisliği Kısmı Genel Jeoloji Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kavak, sitenin yeriyle ilgili meseleler olduğunu hatırlatarak, ihtarlarda bulundu.

Prof. Dr. Kavak şunları söyledi: “Galeria Sitesi’nde zeminsel sıkıntılar, alüvyal alan vardı. Tekrar bina yapılacaksa taban etüdünün ayrıntılı yapılması gerekir. Alüvyal alanının büsbütün temizlenmesi gerekiyor. Sağlam tabana inilebiliyorsa inilebilir. Şayet ki bunların imkanı mümkün değilse fore kazık sistemi ile ana kayaya erişmemiz lazım. Sonra uygun demir, uygun kalitede betonun dökülmesiyle sağlıklı bir bina olacaktır.”

“BATAKLIKTI”

Galeria Sitesi yapılmadan evvel arazinin bataklık olduğu tabirleri de soruşturma kapsamında hazırlanan eksper raporuna da yansımıştı. Raporda bilgi sahibi olarak tabirine başvurulan S.S’nin, “Bu site yapılmadan evvel toprakta Yıldız Otoparkı, Yıldız Yazlık Sineması ve Yıldız Havuzu vardı. Arazi o vakit bataklıktı” kelamlarının de yer değerlendirmesinde epeyce kıymetli olduğu vurgulanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir