2023 memur ve emekli maaş zam oranı belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ilan ettiği enflasyon datalarıyla birlikte memur ve memur emeklilerine verilecek enflasyon farkıyla emekli aylıklarına yapılacak artırım oranları katılaştı.

TÜİK’in açıkladığı bilgilere nazaran, aralık ayında enflasyon aylık yüzde 1,18, yıllık yüzde 64,2 oldu. Altı aylık enflasyon ise yüzde 15,39 oldu.

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞ ZAMMI

Buna nazaran memur ve memur emeklilerinin maaşları, toplu mukavele artırımı ve enflasyon farkı ile birlikte yüzde 16,4 zamlanırken SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaşları yüzde 15,4 arttı.

Emekli maaşlarında en son 2022 Temmuz ayında artırım yapılmış; en düşük memur maaşı 9105 TL, en düşük memur emekli aylığı ise 6078 TL olmuştu.

Öte yandan enflasyon dataları ile hesaplanacak artırımlara refah hissesinin eklenip eklenmeyeceği konusunda gözler iktidarda…

Memur ve memur emeklileri yılda iki kere maaşlarını artırımlı alıyor. Artırım oranları toplu mukaveleye nazaran evvelce belirleniyor ve geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı fark oluşursa maaş artırımına yansıyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri de yılda iki kere aylıklarına artırım alıyor.  Bu oran 6 aylık enflasyon sayısına nazaran belirleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir