2023 IMEI kayıt ücretinin ne kadar olacak? 1 Ocak 2023 itibari ile geçerli zam ne kadar?

Emeklilere ödeme 8 bin TL’ye ulaştı! Ziraat, HalkBank, VakıfBank, Akbank, QNB Yapı Kredi, TEB

2023 IMEI kayıt fiyatı artırımı aşikâr oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ekim ayı enflasyon dataları ile birlikte hesaplanan yeninden kıymetlendirme oranı açıklandı. Bilindiği ülkemizde akıllı telefon fiyatlarında süratli bir yükseliş yaşandı. Kelam konusu yükselişten etkilenmek istemeyen kimi vatandaşlar aygıtlarını yurt dışından satın alarak telefonlarının IMEI kaydını, kayıt fiyatını ödeyerek yaptırabiliyor. Bu fiyat 2022 için 2732 TL olarak belirlenmişti. 1 Ocak itibariyle ise bu ödenecek fiyat yenilenecek.

1 OCAK 2023 PRESTİJİ İLE IMEI KAYIT FİYATI NE KADAR OLACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ekim ayı enflasyon dataları ışığında 2023 yılı Tekrar Değerleme Oranı yüzde 122,93 olarak gerçekleşti. Bu bilgi hesaba katıldığında IMEI kayıt harcına 1 Ocak 2023 tarihi prestiji ile yüzde 122,9 oranında artırım yapılması bekleniyor. 

Söz konusu artırımın yapılması halinde ise 2022 için 2732 TL olarak belirle IMEI kayıt fiyatının 2023 yılı için 6.089,628 TL olması bekleniyor.

Belirlenen oranın Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ekim ayı enflasyon bilgileri doğrultunda hesaplandığını hatırlatmakta yarar var çünkü aralık ayında açıklanacak bilgiler üstte belirtilen hesabı değişmesine neden olacak.

Ayrıca Cumhurbaşkanı’nın Yine Kıymetlendirme Oranınca artırılmış harçları 20 katına kadar artırmaya ve yüzde 50 oranında indirime yetkisi bulunuyor.

IMEI KAYDI NEDİR?

IMEI kaydı yurt dışından satın alınan akıllı telefonların yurt içinde yasal yollarla kullanılabilmesi ismine yapılan pasaport üzerinden bireye tanımlanması ve kayıt altına alınma sürecidir. 

Cihaz ülke hudutları içerisi giren ve kullanıma açılan aygıtların 4 ay yani 120 gün içerisinde IMEI kayıt fiyatı ödenerek kaydının yapılması gerekiyor. Aksi halde aygıt kullanıma kapatılıyor.

IMEI kayıt süreci ile E-Devlet üzerinden basitçe gerçekleştirilebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir